Tv 100 Magazin
 • Dolar
  9,2858
  Dolar
 • Euro
  10,8285
  Euro
 • Altın
  529,600
  Altın
 • Bist-100
  1,43
  Bist-100
 • ADANA
  17/27°
  ADANA
 • ANKARA
  7/16°
  ANKARA
 • ANTALYA
  19/27°
  ANTALYA
 • BURSA
  10/19°
  BURSA
 • ISTANBUL
  14/18°
  ISTANBUL
 • IZMIR
  11/21°
  IZMIR
 • KONYA
  8/16°
  KONYA
Facebook Twitter
ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ DÜNYA SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT SAĞLIK TEKNOLOJİ MEDYA
Hristiyan alemi çalkalandı
Hristiyan alemi çalkalandı
İrem'in reklam hevesi kursağında kaldı
İrem'in reklam hevesi kursağında kaldı
Girdiği yoğun bakımdan çıkamadı
Girdiği yoğun bakımdan çıkamadı
Yaşam Tv'de yenilenme çalışmaları bitti
Yaşam Tv'de yenilenme çalışmaları bitti
17 Eylül 2021 Cuma - 17:43

İstanbul'da "Baldırsokan" alarmı!

Sivrisinekler ve türleri son günlerde İstanbulluların kabusu oldu. Uzmanlar birçok zararı bulunan Baldırsokan Sineği ile ilgili uyardı.

İstanbul da Baldırsokan alarmı!

Uzmanlara göre sineklerin İstanbul'da son dönemde bu kadar hızlı çoğalmasının bir numaralı nedeni iklim krizi. Yüksek sıcaklıklar ile sık sık yaşamaya başladığımız yoğun yaz yağışlarının oluşturduğu ortam, sineklerin çoğalması için çok verimli bir zemin oluşturuyor.

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Fatih Dikmen, "Sıcaklığın arttığı, arada yağmurların da yağdığı dönemlerin ardından çevremizde bolca böcek görmemiz hiç şaşırtıcı değil. Son yıllarda yazın yaşadığımız yağmurlu dönemler ve ardından gelen sıcak dönemler tam da böceklerin ve dolayısıyla sineklerin çoğalabileceği bir yaşam ortamı sunuyor" diyor.

Dikmen, "Eğer iklim değişimi yüzünden kış veya sonbahar mevsimi kaybolursa ya da ılık geçerse sinekler de kalıcı olacaktır" diye de uyarıyor.

YENİ BELA BALDIRSOKAN SİNEĞİ

Bir süredir karasinek ve sivrisineklerle mücadele eden İstanbulluların başının yeni belası ise 'stomoxys' yani baldırsokan sineği. Çöpten beslenen sıradan karasineklerden farklı olarak insanın derisine yapışıp kan emen bu tür, çeşitli mikropları taşıma ve bulaştırma özelliğine de sahip; dolayısıyla oldukça tehlikeli...

Üstelik doktorlar, son dönemde sinek ısırıklarının neden olduğu kaşıntı, kabarma ve yoğun kızarıklık gibi şikayetlerle sağlık kuruluşlarına başvuranların sayısında da önemli artış olduğunu belirterek dikkatli olunması yönünde uyarılarda bulunuyor.

Bütün bunların ışığında Dr. Fatih Dikmen ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi ve deri ve zührevi hastalıklar uzmanı Doç. Dr. Zekai Kutlubay ile sineklerin yayılmasının altında yatan nedenleri, bu durumun getirdiği sağlık risklerini ve almamız gereken önlemleri konuştuk.

İSTANBUL'UN YOĞUN NÜFUSU SİNEKLERİN SAYISINI ARTIRIYOR

Sinek kelimesinin doğada neredeyse 100 bin farklı türden oluşan bir canlı grubunu ifade ettiğini söyleyen Dikmen, bu türlerin arasında bostan sinekleri, sirke sinekleri, meyve sinekleri, at sinekleri, sivrisinek ve Karasinekler gibi bildik gruplar olduğunun altını çizdi.

Dikmen, "Özellikle karasinek ve sivrisinekler insanla en çok ilişki halindeki böcekler" diye de uyardı ve ekledi: "Beslenebilecek çok fazla insan olduğunda sivrisinekler ve karasinekler rahatlıkla kan emerek yaşamlarını devam ettirebilir. Bir başka deyişle, sivrisineklerin ve karasineklerin sayılarını artıran diğer bir faktör de insan faaliyeti. İstanbul'un yoğun nüfusu ne yazık ki sineklerin çoğalmalarına etki ediyor."

KARASİNEK VE SİVRİSİNEK DIŞINDA ŞİMDİ DE 'BALDIRSOKAN' ÇOĞALIYOR

Dikmen, İstanbul'un pek çok ilçesinde 'stomoxys' yani baldırsokan türünün çoğaldığını da vurguları ve bu tür ile karasinekler arasındaki farkı şu şekilde açıkladı:

"Karasinekler çöpleri, atıkları tercih ederken, baldırsokanlar kan emme davranışı gösterir ve bu nedenle insanın derisine konduğunda sokma ve acıtma yapabilir. Bu da 'Karasinek ısırdı' gibi cümleler kurmamıza neden olur. Aslında o karasinekten ziyade baldırsokan sineğidir.

"Bu sinekler aynı zamanda çeşitli mikropları da vücutlarında taşıyabiliyor. Karasinekler mikropları vücutlarının yüzeyinde kondukları yerlerden alıp insanın yaşam alanına taşıyor. Sivrisinekler ve baldırsokan sinekleri ise bu mikropları kan yoluyla alıyor ve aynı şekilde bulaştırıyor. Bütün bunlar nedeniyle halk sağlığı açısından riskli canlılar arasında yer alıyorlar."

BALDIRSOKAN SİNEĞİ, UYKU HASTALIĞINA NEDEN OLUYOR

Dikmen, sivrisinek ile baldırsokan sineğinin insanlara bulaştırma riski olan ve çok dikkatli olmayı gerektiren hastalıkları da şöyle sıraladı:

"Sivrisinekler taşıdıkları virüslerle dang humması, Zika, Batı Nil virüsü, sarı humma ve sıtma gibi çok meşhur hastalıklara neden olabiliyor. Bunun yanında lenf kanallarını tıkayarak fil hastalığına neden olan çeşitli virüsler de bulaştırabiliyorlar. Baldırsokan sinekleri de tripanozomiyazis yani uyku hastalığı olarak bilinen hastalığa neden olan tek hücreli virüsleri insana bulaştırma potansiyelini barındırıyor."

Peki tripanozomiyazis yani uyku hastalığı nedir? Bu konuda görüşlerine başvurduğum Doç. Dr. Zekai Kutlubay, hastalık ve baldırsokan sineği hakkında önemli bilgiler paylaştı:

"Baldırsokan sinekleri, çiftlik hayvanlarının ve bazen de insanların deri ve kanlarında yaşayan pek çok mikrop için bir taşıyıcıdır. Taşıdığı parazitlerden biri de uyku hastalığına neden olan parazittir. Bu parazit sinekler tarafından dünyanın her yerine taşınır. Uyku hastalığında sineğin ısırığı genellikle ağrılıdır ve 'şankır' adı verilen kırmızı yaralara dönüşebilir. Yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, asabiyet, şiddetli yorgunluk, lenf düğümlerinde şişme, ağrılı kas ve eklemler, uyku hastalığının genel belirtileri arasında yer alır. Ayrıca bazı kişilerin ciltlerinde aşırı derecede kızarıklık oluşabilir."

ALERJİK HASTALIĞI OLANLAR DİKKAT!

Birkaç aydır, genellikle kaşıntı, kabarma ve yoğun kızarıklık şikayetiyle hastaneye gelenlerin sayısının artığını söyleyen Doç. Dr. Zekai Kutlubay, "Bazen bu kaşıntılı kızarıklıkların üzerinde ısı artışı da görülebiliyor" dedi ve alerjik hastalığı olanları sineklere karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı:

"Özellikle 'atopik birey' dediğimiz, astım, saman nezlesi, göz nezlesi ve alerjik egzaması bulunan kişilerde daha ciddi reaksiyonlar ortaya çıkıyor. Bu kişilerde sineklerin ısırmadıkları yerlerde bile alerjik döküntüler gelişiyor. Şiddetli kaşıntıya Bbağlı deride yaralar da oluşuyor. Ayrıca bu alerjiler sadece yetişkinleri değil çocukları da etkiliyor. Özellikle sivrisinek ile baldırsokan sineği akşam karanlığını sever, bu saatlerde dikkat etmek gerekiyor."

BELEDİYELERİN YAPTIĞI İLAÇLAMAYA SİNEKLER DİRENÇ GÖSTEREBİLİYOR

Sineklerle mücadele yöntemlerinin içinde en bilinenin ilaçlama olduğunu vurgulayan Dr. Fatih Dikmen, "Bu uygulama en başta sineklerin yavrularının gelişim alanlarına yapılmalı ve bunun yanında yetişkin sinekler de şehir içinde gezen ilaçlama arabalarıyla etkisiz hale getirilmeli" dedi ve ekledi:

"Burada önemli bir konu da böceklerin zaman içinde bu tarz ilaçlara direnç gösterebilme kabiliyetlerinin olması. Tıpkı bakterilerin antibiyotik direnci geliştirmeleri gibi uygun dozlarda ve uygun zamanda yapılmayan ilaçlama, böceklerin sayısını azaltmaktan çok gelecekte daha dayanıklı olarak karşımıza çıkmalarını sağlıyor. Sivrisinek ile baldırsokanlar bazı bölgelerde ilaçlara karşı direnç göstermeye başlamış durumda. Yapılması gereken, mücadele edilen türlerle ayrı ayrı, her birinin yaşam biçimine göre farklı strateji uygulayarak mücadele edilmesi ve takiplerinin yapılması."

SİNEKLERİN ÇOĞALMAMASI İÇİN BİREYSEL OLARAK NELER YAPILMALI?

Bu konuda yapılması gerekenleri de Dikmen altı maddede açıkladı:

1- Karasinek çoğalmasın istiyorsak evimizdeki çöpleri gelişigüzel çöp konteynırına atmamalıyız. Çöpleri mutlaka ağızları kapalı bir şekilde paketlememiz gerekiyor.

2- Çöplerin belediye ekipleri tarafından sıklıkla toplandığını denetlemeli, aksamalar olması durumunda yetkililere mutlaka bildirmeliyiz.

3- Evlerdeki pencerelere sineklik takarak sinek ya da böceklerin evin içine girmesini engellemek mümkün.

4- Bahçede ve balkonda otururken sivrisinekleri kaçıran çeşitli kokular sürülebilir. Bu kokuların marketlerde kimyasal içerikli olanları olduğu gibi kendiniz de böyle bir koku karışımı yapabilirsiniz.

5- Lavanta ve çay ağacı yağı gibi keskin kokulardan oluşan bir karışımı uygun şekilde sulandırarak bu tarz kokuları kıyafetlerinize uygulayabilir ve sineklerin yaklaşmasını önleyebilirsiniz.

6- Özellikle balkon veya cam kenarlarındaki saksılardaki fesleğen, limon otu, nane, lavanta ve biberiye gibi bitkiler de yine sineklerin evlere yaklaşmasını önlüyor.

 
Pes dedirten ifade! Eşini ve minik oğlunu kolonya dökerek yakmıştı!
 
Ve beklenen haber geldi! Yılın ilk karı düştü!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Sağlık Bakanlığı'ndan flaş karantina kararı!
Sağlık Bakanlığı 'Covid-19 Temaslı Takibi Salgın Yönetimi, Evde Hasta ...
Uzmanlardan flaş uyarı! Bu 5 semptoma dikkat!
Yaklaşık 2 yıldır insan sağlığını tehdit eden coronavirüs milyonlarca ...
Bakan Koca açıkladı! İşte vaka artışının en çok olduğu 10 ilimiz!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, coronovirüs vakalarının en çok artış gösterdiği ...
 
Fahrettin Koca müjdeyi verdi!
Bugün sosyal medyadan önemli bir açıklama yapacağını duyuran Sağlık Bakanı ...
Sabahları poğaca tüketenler bu habere dikkat!
Diyetisyen Esra Çelakıl, poğaça ve benzeri yiyeceklerin her sabah tüketildiğinde ...
300 TL'ye sahte PCR Testi skandalı!
Türkiye'de aşı olmayanlar için zorunlu hale getirilen PCR Testi uygulaması, ...
 
Şoke eden gelişme! Yeni virüs türü Türkiye'de 2 kişide görüldü!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin ...
Bu sivrisineği görürseniz hemen kaçın!
Son zamanlarda Türkiye'de görülen Asya Kaplan Sivrisineği tehlikesi devam ...
Dikkat! PCR Testi zorunluluğu resmen başladı!
Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını can almaya devam ederken, ...
 
YAZARLAR
ÇOK OKUNANLAR
PUAN DURUMU
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
Tv 100 Magazin
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri