Gündem

Doç. Dr. Savaş Karabulut: AFAD’ın 5.8 olarak açıkladığı ikinci deprem diğer rasathanelerde çok daha düşük

Hatay'da 6.4 büyüklüğünde meydana gelen depremden 3 dakika sonra AFAD tarafından 5.8 büyüklüğünde duyurulan deprem Kandilli ve diğer rasathanelerde çok daha düşük büyüklükte kaydedildi.

Hatay‘ın Defne ilçesinde saat 20.04’te kaydedilen depremden 3 dakika sonra kaydedilen depremi AFAD 5.8 büyüklüğünde ve merkez üssü Samandağ olarak kaydederken Kandilli ve uluslararası rasathanelerde bu depremin büyüklüğü çok daha düşüklükte kaydedildi. 20.07’de gerçekleşen deprem, Kandilli ve Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi sitelerinde 3.8 büyüklükte yer aldı.

DOÇ. DR. KARABULUT: O İKİNCİ DEPREMİ OLMAMIŞ KABUL EDİYORUM

Evrensel’de canlı yayınlanan “Gündem Özel“e konuşan, Gebze Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Jeofizik Mühendisi Doç. Dr. Savaş Karabulut, ikinci depremin Kandilli’nin yanı sıra hiçbir uluslararası rasathanenin verilerinde o şekilde yer almadığını belirterek, ikinci depremi olmamış kabul ettiğini söyledi.

Karabulutdeprem olduktan sonra hem uluslararası hem ulusal rasathanelere baktıklarını, buralarda saat 20.04’te gerçekleşen depremin 6.4 ve 6.3 büyüklüklerinde kayıtlı olduğunu belirtti. Karabulut, 20.07’de gerçekleştiği belirtilen 5.8’lik ikinci depremin ise AFAD dışındaki rasathanelerde yer almadığını kaydetti. Karabulut “O yüzden ben o ikinci depremi olmamış kabul ediyorum” dedi.

20.07’de kaydedilen deprem sırasıyla Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ve Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) sitelerinde şu şekilde yer aldı:

AFAD:

Kandilli:

EMSC:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu